Ümidinizi kaybetmeyin, yolların gizli kahramanı yanınızda

Size İzmir – Çeşme ücretsiz yolu üzerindeki, otobanın zeytinli çıkışı mevkin de başıma gelen ilginç bir olaydan bahsedeceğim.. Bu hikaye yolların gizli kahramanı kavuncu ümit hakkında..

İzmir Çeşme Otobanı - Zeytinler Çıkışı

İzmir Çeşme Otobanı – Zeytinler Çıkışı

 

Geçtiğimiz hafta sonu ailecek denize girebileceğimiz, sessiz ve kalabalık olmayan güzel bir yere gitmek istedik. İzmir Zeytineli köyünde eski devlet hava meydanları işletmesi olan güzel bir koy var. Oraya gitmeye karar verdik. İzmir – Çeşme otobanında ilerlerken zeytinler çıkışından çıktım. Çıkıştan sol tarafa çeşme yönüne dönüp, bir kilometre kadar sonra zeytineli köyüne doğru dönüp yola devam ettim.

Zeytineli, köy yolu

Zeytineli, köy yolu

Zeytineli köyüne varmak üzereydik. Ben ısı göstergesini takip etmiyordum. Bi baktım arabadan ses felan geliyor, durdum motoru açtım dumanlar çıkıyor. Denize varmaya da 5-10dk mesafe var… Arabayı durdurdum ustayı aradım. Usta “Arabayı durdurma çalıştır, peteklere de su tut” dedi. Eldeki suyu dökerken baktım fan çalışmıyor. Isı ibresi de tavanda. Yani daha yeri olsa devam edecek. O kadar. Ustaya dedim “bu fan çalışmıyor”.  O da “Fanda ki kabloyu çıkar fanın uçlarını birbirine değdir, çalışır” dedi. Yaptım olmadı. 🙁 Su döküyom ama fan çalışmayınca ısı düşmüyor. Motorun oradan hava kaçırma sesi geliyor felan… Sonra usta, “Aküden direk elektrik al fanı dene” dedi. kablo olmadığını söyledim. Sigortasının atmış olabileceğini ve kontrol etmemi söyledi. Dedim “sigorta kutusu yok”. Dedi “motoru kapat, yapacak bişey yok”. Bide sıcakken motor kapanınca conta yanabiliyormuş…

Neyse yapacak bişey yok, kapattım. Motor soğuyor felan, neyse… Arabanın kitapçığı vardı, oradan sigorta kutusunu buldum. Baktım sigortalar tam. Sonra yoldan geçen, motorlu pala bıyıklı, heybetli, tam ege insanı bi amca yanaştı. “Hayırdır” deyip “Yardım lazım mı” diye sordu. Amcadan kablo aldım. Kabloyla fanı çalıştırdım, sorun yok..

Sonra motor iyice soğudu. Bayağı da vakit geçti. Öğlen oldu artık. Su tankını bi açtım su yok. 5 litre ekledim bana mısın demiyor. 5 litre daha ekledim, eh dolar gibi oldu. Ama bi yandan da motorun oradan su sızıyor. Neyse dedim soğumuşken bir tamirci arayalım buralarda dedim ve koyuldum gerisin geriye yola.

Zeytineli Köyü

Zeytineli Köyü

 

Bi kavuncu genç gördüm yol kenarında. Dedim “blader burda tamirci var mı tanıdığın”. Çocuk “Getir abi” dedi. Dedim içimden “Ne ayaksın kavuncu”. Neyse götürdüm. Eleman açtı kaputu. Baktı… Dedim ki, “Bi tamirci bulsaydık”. O da “Burda benden başka tamirci bulamazsın. Alet çantamı alıp geleyim.” Atladı bi kasalı araca, gitti geldi. Önce araca su ekledi. Aracın triger kayışı olan kısmını açtı. Dedi “Abi su tapasından sızdırıyo”. Su ekledi 5 lt daha, içti araç. Havasını felan aldırtmaya çalıştı. Velhasıl, bi şekilde araç idare edecek şekilde halloldu.

Eleman meğersem Ege Üniversitesinde Otomotiv okuyormuş 😀 Bende diyordum kendi kendime, “Bu kavuncudaki bu güven nereden geliyor” diye. Meğersem okuduğu okul bunun üzerineymiş.

Neyse araç oldu felan derken, tam eminde değilim. Çalıştırdık hararet yapmıyor. Sızıntıda durdu. Sonra çocuk kavun ikram etti, … O ne leziz kavunlar. Elemanın babası kavun yetiştiriciliği yapıyormuş. Hafta içi her gün ordan ege üniversitesine okumaya gidip geliyor. Hafta sonları da orada kavun satıyor veya demir çatı işleriyle ilgileniyormuş.

7 tane kavun aldık 45 TL ödedik. ilk ikram kavundan da tamirden de para almadı 😀 adı ümit 😀 otobandan değilde iç yoldan çeşmeye doğru giderseniz Zeytinlerden geçerken, Zeytineli köyü sapağının karşısında, sağ taraftaki son kavun tezgahında kavun satan bu çocuğun yanına mutlaka bir uğrayın. Son zamanlarda yediğim en lezzetli kavun olan bu çeşme kavununu sizde tatmak isteyeceksiniz.

Sonra urla sanayiye gidelim gösterelim aracı gösterelim dedik. Baktım yolda sorun çıkarmıyor araç. Urlaya’da girmiş olduk. Orda sahile gielim bari diye düşündük. Fakat orasıda bildiğiniz körfezin iç kısmı. Karşıda bildiğiniz Karşıyaka, Bayraklı vs olduğu gibi seçebiliyorsunuz. Anlıyacapınız sonuç olarak denize giremedik. Pazar günü böylece boşa gitti. Çeşmeye kadar gidip o acayip lezzetli kavun alıp geldik 😀

Zeytineli - Çeşme Kavunu

Zeytineli – Çeşme Kavunu

Alınacak ders, araç bakımlarınızı zamanında yaptırın. Gerçi bende yaptırmıştım ama, bazen olacak olan oluyor. Ama öyle durumda, tamircinin olmadığı bir yerde dahi, ümidinizi kaybetmeyin. Kavuncu ümit sizi bulabilir 😀

 

 

.

Henüz hiç yorum yapılmamış,

İlk Yorumu Siz Yapın...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Komik Tv Facebook Sayfası Yok Artık Facebook Sayfası