Sesli sözlük neden engellendi?

Bu sabah, İngilizce bir kelimenin karşılığını bulabilmek için her zamanki gibi seslisozluk.com adresine girdim. Bir de ne göreyim. bu sitede engellenmiş. Yuuhh dedim bunu da mı yapmışlar. Kocaman kırmızı yazılarla, “Bu site mahkeme kararıyla engellenmiştir” yazıyor. Düşündüm kendi kendime, bir İngilizce çeviri sitesi neden engellenir diye?

Aslına bakarsanız, karar geçen ayın 28’inde alınmış ve farklı internet sağlayıcıların da yavaş yavaş engellenmeye başlamış. Daha evvelden, farklı servis sağlayıcılardan girişler engel görürken, zamanla Süperonline alt yapısını kullananlar vs, bu engelli koymuşlar. Bu sabahta, Türk Telekom engel koymuş.  Yurt dışından girişlerde kesintisiz devam etmektedir.

DNS değiştirerek İnternete girenler seslisozluk.com adresine rahatlıkla girebiliyorlardır. Fakat sesli sözlük sitesini kullanmaya alışkın olanlar, yine bu sitelere şu alternatif adreslerden ulaşabilirler.

Engelleme kararının sebebine gelince, internette dolaşan iddialara göre, Sesli Sözlük, Tureng’den çaldığı veri tabanını kullanmış ve Tureng de yasal yollara başvurmuş…

Yazı Ne Hakkında : , , , ,

9 Adet Yorum Yapıladı ( Sende Yorum Yaz! )


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Komik Tv Facebook Sayfası Yok Artık Facebook Sayfası