Askerlik şubesi ve Tecil işlemleri

Her fırsatta söylüyorum mezuniyet zor iş arkadaş. Üniversiteye devam eden arkadaşlar, sakın mezun olmayın, öğrenciliğinizin kıymetini bilin!

Niye mi? Mezun olmak başa dert. 😀 Bikere mezuniyet töreni için güneşin anlında prova yapmak zorunda olabilirsiniz. Bu işlem insana bikere illalah dedirtebilir. haa ben törene mörene katılmam diyorsanız sorun değil 🙂 Ama illaki çıkış işlemlerini yapacaksınız. Hahaa binecekler tepenize vuracaklar kırbacı vuracaklar kırbacı 😀 şaka şaka bukadar olmasada biraz uğraştırıyorlar. Ege üniversitesi için söylüyorum, giriş işlemim 5 dk sürdü çıkışım 5 saati geçti. girerken yalnız kütüphaneye uğradım, çıkarken merkez öğrenci işleri, mediko, kütüphane ve fakülte öğrenci işleri arasında mekik dokudum.

askerlik-tecil-işlemleriNeyse konumuz bu değil, konumuz mezuniyetten sonra askerlik tecil işlemi.

İzmir’de çoğu semtin askeri şubesi Tepecik’tedir. Benim askeri şubem Menemen olmasına rağmen, tecil işlemimi iş yerime yakın olmasından dolayı Tepecik’te yapmaya karar verdim. Ve dün Tepecik askeri şubeye giderek bugün tecil işlemimi gerçekleştirdim. ve işlerin nasıl yavaş ve zor olduğunu yaşayarak anlamış oldum.

İşte burada yazacaklarım üniversite mezunu, tecil işlemi yapacak arkadaşların dikkat etmesi gereken konuları içeriyor.
(Aşağıda yazanlar Tepecik Askeri Şubedeki yaşantımdan çıkarılan derslerdir. Fakat diğer şubelerde de kuvvetle ihtimal işler böyle yürüyordur.)

İşte tecil işlemi için dikkat etmeniz gerekenler.

  1. Muayene için doktor öğleden sonra bulunmadığı için işleminizi öğlenden önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  2. İşleminizi aynı gün içerisinde bitirmek istiyorsanız sıra numaranızın 70’den düşük olması gerekmektedir. Bunun için askeri şubeye en geç saat 10:00 civarı varmış olmanız gerekmektedir. (Ben perşembe günü saat 10:03’de numara aldım ve numaram 69’du. Bu numara öğle arasına çıkmadan yetişti. Fakat işlemimi eksik belge yüzünden gerçekleştiremedim. Belgem olsa bile, muayeneye yetieşek fakat işlemin tamamlanması öğleden sonrayı bulacaktı.)
  3. İşleminizi öğleden önce bitirmek istiyorsanız sıra numaranızın 45’ten düşük olması gerekmektedir. Bunun için askeri şubeye en geç saat 9:30 civarı varmış olmanız gerekmektedir. (Ben cuma günü saat 9:32’de numaramı aldım ve 44 numarayı verdiler. Bu numarayla tecil işlemimi öğleden önceye ucu ucuna yetiştirebildim.)
  4. Evraklarınız tam olarak yanınızda bulundurun. Bunlar nüfus cüzdanı ve 3 adet fotokopisi, Diplomanın veya Çıkış belgesinin aslı (aslı gibidir onaylı olanı kabul etmiyorlar.) ve 4 adet fotokopisi ve 4 adet fotoğraf. (Perşembe günkü işlemimde çıkış belgesinin aslı değilde, sekreterlikten aslı gibidir onaylı kopyası vardı, kabul etmediler. Noter onaylı olursa kabul ettiklerini söylediler, ama siz işi garantiye alın aslını yanınızda bulundurun.)
  5. Yanınıza kitap alın. İçeri telefonda alamadığınız için ve işlemler uzun sürdüğü için canınız sıkılabilir. Bu yüzden yanınızda oyalanabilecek birşeyler götürmenizde fayda var.

Tecil işlemi yapacak arkadaşlara allah şimdiden kolaylık versin.

8 Adet Yorum Yapıladı ( Sende Yorum Yaz! )


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Komik Tv Facebook Sayfası Yok Artık Facebook Sayfası