Yedek subaylık sınavı ve Narlıdere istihkam okulu ve eğitim merk. kom.

Ben Şimdi Asker… 😀

Dün itibariyle fiilen ve teçhizatlı olarak asker olmasamda, resmiyette artık askerim.

Dün Narlıdere istihkam okulu ve eğitim merkez komutanlığında uzunca süren uğraşın ardından sınavıma girerek askerliğe ilk adımımı atmış bulundum. Birliğime teslim olacağım güne kadar, izinli sayılmaktayım. Sınav sonuçlarının ayın 9’unda açıklanmasından sonra askerliğimi yedek subay olarak mı yoksa kısa dönem er olarak mı yapacağımı ve birliğimin neresi olduğunu öğrenmiş olacağım. Böylelikle tüm 347. dönem yedek subay adayları gibi bende Ağustosun 12’sinde birliğime teslim olacağım.

Benden sonraki dönemler için…

Tüm bunların yanı sıra dün yaşadıklarımla ilgili bazı noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu paylaştıklarım benden sonra yedek subay adayı kişiler için faydalı olabilir.

Öncelikle sınav yeri Narlıdere istihkam okulu ve eğitim merkez komutanlığı olanlar için nasıl ulaşım sağlayacakları ile ilgili bilgi vereyim.

İstihkam Okulundan Geçen Eshot Hatları
8 : GÜZELBAHÇE – HALKAPINAR METRO
209 : ZEYTİNALANI – KONAK
510 : NARLIDERE – GAZİEMİR
554 : NARLIDERE – HALKAPINAR METRO
671 : NARLIDERE – TINAZTEPE
372 : NARLIDERE – NARBEL
320 : F.ALTAY – BADEMLER 
82    : F.ALTAY – SİTELER

725 : F.ALTAY – URLA

730 : F.ALTAY – SEFERİHİSAR
735 : F.ALTAY – BALIKLIOVA

Eğer şehir dışından otobüs ile geliyorsanız ve otogarda indiyseniz; Otogardan, 54 numaralı OTOGAR – KONAK otobüsünü kullanabilirsiniz. Konak’ta indikten sonra yukarıda belirttiğim 8, 209 , 554 numaralı otobüslerden birini kullanabilirsiniz.

Çok Erken Saatlerde Gelmeye Gerek Yok…

Dün istihkam okulu’na vardığımda, benden önce gelen ve 50’şer kişiden oluşan 19 grubu içeri almışlardı. Ben oraya saat 11:45’te varmıştım. ve dışarıda benden başka 9 kişi daha vardı. Gelen bir kağıda ismini yazıyor ve toplam kişi sayısı 50’ye ulaşınca içeri alınıyormuş.

Saat 12 gibi içeriye saat 7’de alınan ilk grup dışarı çıktı. içeride işleri 5 saat sürmüş. Çıkan askerlerden bazıları, istihkam okulu önüne saat gece 3’te geldiklerini belirtti. Ve diğer gruplarda yaklaşık 15’er dk arayla çıkmaya başladılar.

Saat 14 olduğunda toplam 35 kişi kadar olmuş ve artık o saate gelen sayısı azaldığı için bizleride 35 kişi olarak içeri almışlardı. Ve son grup olarak saat 2’de içeri girerek dışarıdaki bekleyişimizin ardından içeride de bolca beklemeye başladık. Bu bekleyişin sonlarına doğru belge kontrolü yaptırıyorlar ve aday numaranızı veriyorlar. Ve nihayet saat 16:45’te sınava alındık. Sınav 50 sorudan oluşuyor ve toplam 60 dk süre veriyorlar.

Saat 17:45’te sınavımızın bitmesinin ardından bi yarım saatlik son işlemimizi yapmaya gitmek için dışarıda beklemeye başlamıştık ki, komutanlardan biri sınav kitapcıklarından birinin çalındığını söylemesinin ardından orada tutulmaya başlandık. Komutanlar kitapcık bulunmadan oradan ayrılamayacağımızı söylüyorlardı. Askerlerin uzun arayışlarından sonra kitapcık tuvaletin üstünde biyerden çıkmış. 1 saatlik bekleyişin ardından son durağımız olan Tebliğ ve İzin belgelerimizn hazılanacağı durağa gittik. Buradaki işlerimizinde bitmesiyle saat 19:30’u bulmuştu.

En İdeal Zaman…

Sınava girmek için en ideal saat 8 ile 10 arasıdır. Saat 14’e kadar istihkam okulu’na gelerek işlemlerinizi aynı gün içinde tamamlamanıza olanak vardır. İçeride işlemlerinizi iyi ihtimal 4,5 – 5 saatte bitmekte, benim gibi talihsizlikler yaşarsanız da 7 saat sürebilmektedir. Ama kesinlikle gecenin bi yarısında gelerek orada beklemenize gerek yoktur. Çünkü ilk girseniz de son girseniz de işlem süresi aynı sürmektedir.

İçeride Ne Gerekli…

  • Şubenizde size verilmiş olan ZARF
  • Sınav için kurşun kalem, kalemtıraş, silgi
  • Nüfus Cüzdanı
  • Doldurulacak formlar için, SİYAH Tükenmez veya SİYAH Pilot Kalem

Yukarıda yazanları yanınızda bulundurmanız gereklidir. Eğer kırtasiye malzemelerinizi unutursanız oradan 5 kuruşa temin edebiliyorsunuz.

4 Adet Yorum Yapıladı ( Sende Yorum Yaz! )


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Komik Tv Facebook Sayfası Yok Artık Facebook Sayfası