Akif Dede

” – Mehmet Akif ERSOY kimdir ? ” Geçenlerde babam bana bu soruyla gelmişti.

Sizce kim Mehmet Akif ERSOY ?

Bende babamın sorusu üzerine başladım bildiğim kadarıyla bir şeyler söyleme. Dedim ki “İstiklal Marşımızın yazarı. Ve şiir yazıyor.”, “Birçok şiirleri var. Bende de bir şiir kitabı var. Hatta İstiklal Marşı için konulan para ödülünü de kabul etmemiş” dedim. O da  “iyi iyi yinede bir şeyler biliyormuşsun” dedi. Ve bana bir kitap hediye etti.

Kitabın yazarı Vehbi VAKKASOĞLU’nun bir radyo röportajından alıntı yaparak;

Günümüz gençlerine Mehmet Akif kimdir diye sorulduğunda çook büyük kısmından alınan cevap “istiklal marşının yazarı” oluyormuş bunun haricinde hakkında bilgi sahibi olan çok az. Ders kitaplarında da çok az yer veriliyor. Hatta “işte korkma sönmezin yazarı” diye cevap verenler bile olmuş. Akif dedemizi tanımak her Müslüman Türk evladının üzerine vazifdir.

cümleleriyle kitabı hediye etti…

Bende üzerime düşen vazifeyi yerine getirdim. Ve Mehmet Akif ERSOY’un yani Akif Dedemizin hayatından alınan kesitleri okuyarak biraz olusun onu tanımaya çalıştım. Ve tanıdıkça, onun nasıl büyük ve önemli bir şahsiyet olduğunu anlamış oldum.

Vakkasoğlu, öncelikle Mehmet Akif’in bir yazar değil şair olduğunu vurguluyor. Ve ekiyor “Zira Mehmet Akif demek, adam gibi adam olmak demek”.

Ben iki şeyden bahsetmek istiyorum.

İlki Mehmet Akif ERSOY’un her şeye rağmen doğruluk ve dürüstlüğünden.

Akif dedemizin en çok imrendiğim özelliğidir bu. Bu günde kadar elimden geldiğince dürüst davranmaya özen göstermişimdir. Fakat Akif ERSOY’un hayatını okuyunca. Ona yetişmem için çok daha dürüst olmam gerektiğini anladım. Eğer kitabı okursanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Hayatı boyunca birkez yalan söylen Akif. Bu yalanı soncunda da yalanında geçen “ben sporcuyum” lafı üzerine spora başlamış ve sırtı yere zor getirilen büyük bir pehlivan olmuştur. ve okul hayatı boyunca da bu sayede geçimini sağlamıştır.

Kitapta diğer ilgimi çeken yer ile yazımı noktalıyorum.
Akif dedenin dilinden ;

Avrupalılar ele geçirmeyi kararlaştırdıkları memleketin ahalisi arasında, evvela tefrika (ayrılık fikri) sokarlar, senelerce milleti birbiriyle boğuştururlar. Sersem ahali, bu suretle sersem düştükten sonra, gelip çıllanırlar.

Bugün de işte bize karşı, aynı siyaset kullanıldı. Zaten her yerdeki siyasetleri budur. Hindistan’da, daha evvel Endülüs’te sonraları Cezayir’de, İran’da hep böyle yaptılar. Takip ettikleri siyaset, hep aynı siyasettir, hiç değişmez.

İngilizler, Hindistan’da ayrılık tohumları atmak için bakınız nasıl oyun oynuyorlar;

İngilizler,
Hindistan’daki Müslümanlara, Kurban bayramında öküz (inek) kesmelerini söylerler…
Sonra da Budistlere, “Bakın, onlar sizin kutsal hayvanınızı kesiyorlar. Siz de domuz kesip başını camiye bırakın.” derler.
Sonrada aralarında çıkan kavgayı keyifle seyrederler, sömürge yönetimini de  kolayca yürütürler.

Mehmet Akif ERSOY’un o gün değinmiş olduğu husus, bugün de aynı şekilde devam etmekte. ve biz bunu gün be gün yaşamaktayız.

Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın inşallah…

Kitap : Asım’ın Nesli Onu Çok Seviyor AKİF DEDE
Yazarı : Vehbi Vakkasoğlu
Yayın Evi : Nesil Yayınları

4 Adet Yorum Yapıladı ( Sende Yorum Yaz! )

  • Oğlum Bilal’in hazırlamış olduğu web sitesinde Büyük şairimiz Mehmet Akif ERSOY hakkında kaleme aldığı bu satırları duygulanarak okudum. Ayrıca “Akif Dede” kitabını akıcı bir üslupla sunuşunu da takdir ettim, Allah Yar ve Yardımcın Olsun. Başarılar…

  • Çok güzel olmuş. Elinize sağlık. Allah razı olsun…

  • iyi guzel ama ben butun kiabın toplam özetini istemiştim kusra bakma ama ben begenemedim


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Komik Tv Facebook Sayfası Yok Artık Facebook Sayfası