Haydi Blogküre Afrika’ya yardım edelim (Mim)

ramazan-sofrasİRahmet, bereket ve mağfiret ayı olan 11 ayın sultanı Ramazan ayı her yıl 10 gün daha erken başlamaktadır. Ve ramazan ayının tekrar yılın aynı zamanına denk gelmesi 36 yıl almaktadır. İçerisinde bulunduğumuz yıllarda ise ramazan ayı yaz mevsimi içerisinde yaşanmakta ve yazın ramazan orucu tutmak diğer mevsimlere göre daha zor olmaktadır. Sıcağın ve uzun oruç süresinin etkisiyle iyice orucumuzu tutarken daha fazla açlık ve susuzluk hissediyoruz. Neyse ki, iftar vakti geliyor ve orucumuzu açıp mükellef iftar sofralarımızın başına oturup karnımızı tıka basa doyuruyoruz.

Diğer bir taraftan ise, basından da herkesin takip ettiği gibi, içerisinde bulunduğumuz yaz aylarında Afrika’da son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşandığı ve 90 günde 29 bin çocuğun öldüğü bildiriliyor. Afrika’daki yaşanan bu dramdan uzun uzun bahsetmeyeceğim. Bunu zaten herkes biliyor. Önemli olan olaydan kendimize vazife çıkarmak.

5082630311671_

Fakat içerisinde bulunduğumuz rahmet ve mağfiret ayı olan ramazanda, tuttuğumuz oruçlarla, Afrika’da yaşayan kardeşlerimizle biraz daha fazla empati kurabileceğimizi düşünüyorum. Gündüz, yaz sıcağında orucumuzu tutarken, ağzımız kuruduğunda karnımız acıktığında, oradaki insanların durumunu biraz daha fazla düşünmeliyiz. İftar vakti geldiğinde bir hurmayı ağzımıza atıp orucumuzu açtığımızda ve ardından o serin suyu yudumladığımızda ki yaşadığımız his ve duygularınızı bir düşünün. Ve ardından onların bu his ve duygulara ne kadar uzun süredir hasret olduğunu…

Bu his ve duyguları oradaki insanlara yaşatma imkanı elimizde…
bp14Tek yapmanız gereken, cep telefonumuzu elimize alıp bir mesaj göndermek…

Afrika’ya 5 TL karşılığında SMS kanalıyla yardım etmek için;
Diyanet İşleri: AFRİKA yaz 5601′e gönder
Kızılay: AFRİKA yaz 2868′e gönder
İHH: AFRİKA yaz 3072′ye gönder
Kimse Yok Mu?: ACLIK yaz 5777′e gönder. Kimse Yok Mu? bağış durumunu buradan takip edebiliyorsunuz.

( SMS ile Fitrenizi vermek için 2 SMS göndermelisiniz. )

Afrika’ya yardım için benim yaptığım gibi buraya tıklayarak diyanet vakfı online bağış sisteminden de faydalanabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise, ilgili yardım kuruluşların sitesinden banka hesap numaralarına yardımlarınızı ve fitrenizi gönderebilirsiniz.

Bu konuyu ele aldığı için ve konuya beni mimlediği için Halis ELCİMAN’A teşekkür ederim.
Bende ilgili konuyla ilgilenen herkesi mimliyorum. (mim nedir?)
Durumdan kendisine vazife çıkarmak isteyen herkese…

Henüz hiç yorum yapılmamış,

İlk Yorumu Siz Yapın...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Komik Tv Facebook Sayfası Yok Artık Facebook Sayfası